کد خبر : 69172 زمان انتشار : 31 خرداد 1393 10:01:00

گروه موسیقی تهران «سایه‌های مشایخی» را می‌نوازد

گروه موسیقی تهران، یکم تیرماه در تالار رودکی به اجرای آثاری از آهنگسازان این گروه می‌پردازد.

گروه موسیقی تهران «سایه‌های مشایخی» را می‌نوازد

به گزارش سينماخبر،اعضای گروه موسیقی تهران که از کلاس درس علیرضا مشایخی بهره گرفته‌اند، در این کنسرت قطعاتی چون «لحظه خاکستری»، «پوچ شماره 1»، «دگرگون»، «سایه‌های مشایخی»، «مخالف مغلوب» و ...را خواهند نواخت.

ایمان جسمی که یکی از اعضای گروه است، در یادداشتی برای این اجرا نوشته است:

«در بستر سنتی موسیقی ایران هستند چهره‌های سرشناس و تاثیرگذار که حتی رد پایشان به پیش از میرزاعبداله و علی‌اکبرخان فراهانی برسد. موزیسین‌هایی که مبانی فکری و تئوریک موسیقی ایران زمین را بنا کرده‌اند. موسیقیدان‌هایی که آنچه از پیشینیانشان به آنها رسید، سینه به سینه به نسل بعد خود انتقال دادند و شاید در خیلی موارد خلاقیت هنری خویش را فدای رسالت انتقال مفاهیم به شاگردان کردند.

ایرانی بودن در موسیقی تنها به ردیف و ردیف‌نوازی نیست، مسلما به ریز پرده‌های مدهای ایرانی هم نیست، ایرانی بودن در موسیقی به ریشه‌ها و باورهای شخصی آهنگساز و نوازنده به جغرافیایی است که در آن نفس کشیده است، به احترامی است که به زبان مادریش گذاشته است و شناختی که از زبان و مرز و بومش کسب کرده است.

جوانی علیرضا مشایخی در خارج از ایران گذشته است اما گرایش و دل تنگی‌اش به ایران را می‌توان در اکثر آثارش دید. به جرات می‌توان گفت، آلبوم موسیقی برای پیانو که به بهترین نحو ممکن توسط خانم قوام صدری ضبط شده است، حد اعلی بیان ایرانی در بستر غیر ایرانی است. همان قدر که ردیف موسیقی ایرانی برای نوازندگان سنتی ایران اهمیت دارد و کلید راه است، موسیقی برای پیانو علیرضا مشایخی مهم‌ترین درس آهنگسازی برای کوچک و بزرگ آهنگسازان ایرانی است.

گروه موسیقی تهران در سال ۱۳۷۲ به کوشش فریماه قوام صدری و علیرضا مشایخی با هدف شناسایی، تربیت و معرفی آهنگسازان و نوازندگان معاصر ایرانی بنیان گذاشته شد. در سال ١٣٧٤ در ادامه‌ی فعالیت‌های این گروه، علیرضا مشایخی ارکستر موسیقی نو را پایه‌گذاری کرد. آشنا کردن توده‌ی مردم با موسیقی نو و جلوه‌های گوناگون موسیقی معاصر همواره از اهداف این ارکستر بوده است.

از جمله فعالیت‌های گروه موسیقی تهران معرفی بیش از 50 آهنگساز ایرانی در برنامه‌های مختلف این گروه بوده است. به جرأت می‌توان گفت این نخستین باری است که در چنین گستره‌ای به پرورش و معرفی آهنگسازان و اصلاح فضای موسیقی این سرزمین پرداخته شده است.

تنوع سبک در آثار آهنگسازان این گروه را می‌توان از دستاوردهای پرارزش و مهم گروه موسیقی تهران دانست. کنسرت‌های متعدد ارکستر موسیقی نو از دیگر فعالیت‌های این گروه است. تا به امروز بسیاری از نوازندگان برجسته ایرانی و جهانی با ارکستر موسیقی نو و گروه موسیقی تهران همکاری داشته‌اند.

ارکستر موسیقی نو تاکنون هشت آلبوم در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است و در سال 1390 ارکستر موسیقی نو در مراسم پایانی فستیوال صوت هامبورگ آخرین اجرا را به عهده داشته است.

اعضای گروه موسیقی تهران در کنار بهره‌گیری از کلاس درس آهنگسازی علیرضا مشایخی، اکثرا تحصیل کرد‌ های هنرستان و دانشگاه‌های معتبر موسیقی ایران و جهان هستند. حتی نوازندگانی که در گروه موسیقی تهران فعالیت می‌کنند نه تنها در ارکستر موسیقی نو که در ارکسترهای مهم دنیا مشغول نوازندگی هستند.

این نکته حائز اهمیت است که تمامی اعضا این گروه، معاصر بودن و شناخت از موسیقی امروز دنیا را مدیون علیرضا مشایخی و سال‌ها ارتباط با ارکستر موسیقی نو هستند.

در عصر یکشنبه یکم تیرماه، گروه موسیقی تهران در تالار رودکی به اجرای آثاری از آهنگسازان این گروه می‌پردازد.

آهنگسازانی که نه تنها شاگردی علیرضا مشایخی که تحصیل در دانشگاه‌های معتبر موسیقی ایران و جهان را در کارنامه کاری خود دارند.»

 ایمان جسمی، اشکان پاشازاده، ربکا آشوقیان، ساهره آستانه، آزاد حکیم رابط، اشکان خمسه‌پور، آرش عباسی، سمیرا واثق‌نیا، پریسا واعظ قمصری از جمله آهنگسازان گروه موسیقی تهران هستند که آثارشان در این روز به اجرا در خواهد آمد.

همچنین، قطعه واریانت شماره دو برای پیانو اثر علیرضا مشایخی نیز در این کنسرت اجرا خواهد شد.

منبع:ايسنا