جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 7768 زمان انتشار : 29 شهریور 1390 15:50:00
كارگردان

'آنتوني مان'؛ فيلمسازي با كارنامه اي متنوع

سينماي كلاسيك و نظام استوديويي هاليوود پس از تكيه روي ستاره هاي بازيگر، همواره روي عنصري به نام كارگردان تاكيد خاصي داشته و از دل مناسبات توليد، كارگردان هاي بزرگي را وارد عرصه سينما كرده كه يكي از آنها 'آنتوني مان' است
'آنتوني مان'؛ فيلمسازي با كارنامه اي متنوع

به گزارش سينماخبر، آنتوني مان كه در 30 ژوئن سال 1906 ميلادي در سن ديه گو به دنيا آمد، از همان كودكي رگه هايي از استعداد بازيگري را بروز داد كه به همين خاطر همراه پدر معلمش در سال 1917 ميلادي وارد نيويورك شد.
وي سرانجام در اوايل دهه 1930 ميلادي وارد هاليوود شد و به ايفاي نقش هاي كوچك پرداخت.
پس از مدتي 'ديويد سلزنيك' او را به عنوان ستاره ياب برگزيد و در فيلم هاي مطرحي همچون 'برباد رفته' و 'ربه كا' در اين سمت به كار گرفت.
آنتوني مان تا سال 1942 ميلادي به اين كار ادامه داد و سرانجام در همين سال نخستين فيلم سينمايي خود با عنوان 'مهتاب در هاوانا' را كليد زد.
وي كه علاقه خاصي به سينماي وسترن داشت، اغلب آثار خود را در اين گونه سينمايي توليد كرد كه از جمله آنها مي توان به فيلم 'وينچستر 73' و 'مردي از لارامي' اشاره كرد.
آنتوني مان در اين وسترن هاي جذاب، استفاده درخشاني از چشم اندازهاي وسيع بيابان هاي آمريكا كرد و فضاي بكري را براي آثار خود به وجود آورد.
وي در 'مردي از لارامي'، سرهنگ ارتش را قهرمان داستان خود قرار داد كه براي يافتن قاتل برادرش از لارامي به شهري ديگر رفته و در آنجا با ماجراهايي مواجه مي شود. فيلم وسترن فوق العاده اي كه آنتوني مان با بهره گيري از مولفه هاي گونه(وسترن) خلق كرد و به شيوه اي كاملا كلاسيك روايت شد.
از نقاط قوت اين فيلم بايد به بازي درخشان 'جيمز استوارت' در نقش اصلي اثر اشاره كرد كه به يك همكاري بلندمدت و درخشان وي با آنتوني مان منجر شد.
موفقيت فيلم هاي آنتوني مان، روساي كمپاني هاي ديگر را متوجه وي كرد و پروژه هاي بلندپروازانه بسياري را سر راه او قرار دادند كه 'اسپارتاكوس' يكي از آنها بود.
اين فيلم پرهزينه با بازيگران مشهور با كارگرداني از جنس آنتوني مان چندان جور نبود و به همين خاطر نيز كار نيمه كاره ماند و با كارگرداني 'استنلي كوبريك' به يكي از شاهكارهاي تاريخ سينماي جهان تبديل شد.
اما پس از اين شكست سنگين، آنتوني مان از تجربيات خود در هنگام توليد ناكام 'اسپارتاكوس' نهايت بهره را گرفت و از آن در ساخت فيلم حماسي و بسيار پرهزينه 'ال سيد' استفاده كرد.
در واقع او در مقام كارگرداني فن سالار كه تسلطي نسبي بر گونه هاي مختلف سينما داشت، فيلمي را روانه اكران كرد كه فرسنگ ها با سينماي مورد علاقه اش فاصله داشته و تنها رگه هايي از آن را در 'ال سيد' شاهد هستيم.
'ال سيد' درام پركشش و هيجاني است كه شخصيت هاي متعدد آن را به پيش برده و زمان طولاني كار را كوتاه تر جلوه مي دهند.
داستان فيلم در هزار و هشتاد سال پس از ميلاد مسيح در اسپانياي درگير جنگ و اغتشاش مي گذرد كه در آن 'ال سيد'(با بازي چارلستون هوستون) پس از پيروزي بر شورشيان، سران شورشي را از مجازات اعدام معاف كرده و مورد بخشش قرار مي دهد. در اين بين 'دون مارتين' كه نسبت به شهرت و مقام 'ال سيد' حسادت مي كند، عفو آنها را دستاويز قرار داده تا براي هميشه وي را شكست دهد.
اما 'ال سيد' نكات منفي زيادي نيز به لحاظ محتوايي داشت كه همين ها وجه ماندگاري فيلم را كمرنگ كرد و در قياس با فيلم هايي همچون 'اسپارتاكوس' و 'بن هور' متوسط جلوه مي دهد.
با اين حال نمي توان به بازي درخشان و گيراي 'چارلتون هستون' در نقش 'ال سيد' در كنار موسيقي شنيدني و فوق العاده آن ساخته 'ميكلوش روژا' اشاره نكرد كه سطح كيفي فيلم را تا اندازه قابل ملاحظه اي بالا برده است.
موفقيت تجاري فيلم 'ال سيد' موجبات ساخت فيلم 'سقوط امپراطوري رم' را در سال 1964 ميلادي فراهم كرد كه نتيجه كار ضعيف تر از 'ال سيد' از كار درآمد.
در اينجا داستان در رم باستان اتفاق مي افتد و به كشمكش هاي ميان افراد خانواده سلطنتي پس از درگذشت پادشاه مي پردازد.
فيلمي به شدت پرخرج با طراحي چشم نواز كه در عين حال عاري از خلاقيت هاي چشمگير آنتوني مان در سال هاي نخست فيلمسازي اش است!
'ال سيد' كه در قالب آثار تاريخي - حماسي جاي مي گيرد با استقبال خوبي از سوي تماشاگران روبه رو شد اما گذر زمان از ازرش هاي آن كاست و جايگاه تاريخي اش را به شدت متزلزل كرد.
با اين حال نمي توان به موسيقي فوق العاده فيلم 'سقوط امپراطوري رم'‌ ساخته 'ديميتري تيومكين' اشاره اي نكرد كه تنها نامزدي اسكار بهترين موسيقي را برايش به ارمغان آورد.
آنتوني مان در آخرين ساخته سينمايي به نمايش در آمده اش 'قهرمانان تله مارك' به سراغ سينماي جنگ رفت و داستان خود را در اين بستر روايت مي كند.
دكتر 'رولف پدرسن' فيزيكدان نروژي از روي ميكرو فيلم هايي كه نيروهاي مقاومت از كارخانه آب سنگين آلمان ها تهيه كرده اند، در مي يابد كه آنها در مسير دستيابي به سلاح اتمي از متفقين جلو افتاده اند و اين سرآغاز ماجراهايي مي شود.
آنتوني مان در اين فيلم روي وجوه قهرمانانه داستان و حادثه پردازي متمركز شده و عملا توجه چنداني به شخصيت پردازي نكرده است.
به همين خاطر نيز فقط بخش هاي حادثه اي فيلم قابل تحمل و جذاب از كار درآمده و ديگر بخش هاي فيلم طولاني و خسته كننده جلوه مي كنند.
آنتوني مان پس از اين فيلم در سال 1967 ميلادي در سن 61 سالگي درست هنگام فيلمبرداري آخرين ساخته اش درگذشت كه آن را 'لارنس هاروي' بازيگر نقش نخست فيلم به پايان رساند.

OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پر بیننده ترین اخبار
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011