جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 47573 زمان انتشار : 22 خرداد 1392 18:42:00

داستان‌هایی برای تقویت هوش کودکان

مجموعه ۴۵ جلدی «داستان‌هایی برای تقویت هوش کودکان» با ترجمه و بازنویسی «برزو سریزدی» برای کودکان ۵ تا ۹ ساله منتشر شد.
داستان‌هایی برای تقویت هوش کودکان

 به گزارش سينما خبر، انتشارات «مبتکران» چندی پیش مجموعه کتاب‌هایی را با عنوان «داستان‌هایی برای تقویت هوش کودکان» منتشر کرده است که این مجموعه توسط «برزو سریزدی» ترجمه و بازنویسی شده‌اند.

نویسنده با نگارش این مجموعه کتاب‌ها تلاش دارد تا با روایت داستان‌های مختلف به تقویت هوش کودکان و خردسالان بیفزاید یعنی داستانی را روایت و پس از اتمام آن به ارائه پرسش‌هایی در چند قالب نظیر درک مطلب و دستور زبان فارسی از کودک می‌‌پردازد تا او پس از تفکر بتواند به سؤالات مربوطه پاسخ دهد.

در پشت جلد این مجموعه کتاب‌ها نوشته شده است: امروزه هوش، فقط IQ و EQ دسته‌بندی نمی‌شود بلکه انواعی از هوش شناسایی شده است که خوب است. اولاً برای رسیدن به زندگی بهتر، تعادلی میان آنها ایجاد کند، ثانیاً برای مؤفقیت در رشته‌ای خاص، هوش خود را در همان زمینه تقویت نماید.

بر اساس نظریه «هوارد گاردنر» انسان از هشت نوع هوش برخوردار است که عبارتند از: هوش تصویری _ فضایی، هوش کلامی _ زبانی، هوش منطقی _ ریاضی، هوش موسیقایی _ شنیداری، هوش بدنی _ حرکتی، هوش میان فردی (اجتماعی)، هوش درون فردی و هوش‌ طبیعت‌گرا.

بسیاری از کودکان، توانایی فهم ریاضی و سایر علوم را دارند و شاید به صورت شفاهی بتوانند پاسخ بسیاری از سؤالات را بدهند اما در آزمون‌های کتبی مؤفق نمی‌شوند. دلیل این امر به همان عدم داشتن هوش کلامی _ زبانی کافی برمی‌گردد.

یعنی کودکان می‌توانند بخوانند اما نمی‌توانند آن چه را می‌خوانند بفهمند یا نمی‌توانند ادراکات خود را برای دیگران توضیح دهند. بنابراین در موضوعات درسی دیگر نیز خوب جلوه نمی‌کنند و سرخورده می‌شوند.

با استفاده از کتاب‌های این مجموعه، هوش کلامی _ زبانی (درک خواندن) کودکان افزایش می‌یابد و سبب می‌شود نه تنها در دروس دیگر، بلکه در سراسر زندگی نیز انسان‌های موفق‌تری بشوند.

این کتاب‌ها ممکن است به چند روش نظیر «بلندخوانی کودکان برای همدیگر»، «تنهاخوانی کودکان» و «بلندخوانی والدین برای کودکان» خوانده شوند.

 


در بخشی از کتاب «رویای تارا» که برای تقویت هوش کودکان 5 تا 7 سال به نگارش درآمده، می‌خوانیم: یک شب تارا یک رویای زیبا دید. او روی یک ابر نشسته بود. ابر، مثل یک ماشین، فرمان داشت. تارا فرمان را گرفته بود و در آسمان رانندگی می‌رد. او بالای شهر پرواز می‌کرد. ساختمان‌ها از آن بالا خیلی کوچک بودند.

تارا، ابر را به طرف مدرسه‌اش برد. او دوستانش را سوار کرد و به آسمان برد.

آن‌ها بالا و پایین می‌رفتند. آن‌ها گاهی تند و گاهی آهسته می‌رفتند. آنها خیلی لذت بردند. وقتی تارا بیدار شد، به دوستش تلفن کرد و خوابش را برای او تعریف کرد. آن‌ها خیلی خندیدند. رویای تارا خیلی زیبا بود.

در پایان این کتاب نویسنده به ارائه پرسش‌های درک مطلب از مخاطب پرداخته است که مثلاً رویای تارا خوب بود یا بد؟، ساختمان‌ها از آن بالا چگونه بودند؟، در رویای تارا ابر چه داشت؟، تارا دوستانش را سوار ابر کرد یا خانوده‌اش را؟ و تارا برای چه کسی رویایش را تعریف کرد؟ و سپس در پشت همان صفحه سوالات، پاسخ نیز به والدین و کودکان ارائه شده است.

از پرسش‌های دستور زبان‌فارسی نیز می‌توان به این سؤالات اعم از رویا یعنی؟، کامل کن: تارا بالای شهر ... می‌کرد و آیا شما هم تا به حال رویای خوبی داشته‌اید؟، اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، توانایی خواندن و درک مطلب یا همان هوش کلامی و زبانی از جمله مهارت‌هایی است که آینده هر کودک و دانش‌آموزی به آن بستگی دارد و میزان پیشرفت تحصیلی و موفقیت شغلی او در آینده را تعریف و تعیین خواهد کرد.

یک کتاب فارسی در طول سال‌های تحصیل برای تقویت هوش کلامی و زبانی کودکان و دانش‌آموزان و از میان بردن فاصله میان درک شنیدن با درک خواندن به هیچ وجه کافی نیست به طوری که بزرگسالان ما نیز بیش‌تر به رادیو و تلویزیون به جای کتابخوانی روی می‌آورند.

 


شرکت آموزشی، فرهنگی و انتشاراتی مبتکران با توجه به آگاهی از کلیه این مباحث مطرح شده، تلاش کرده است تا با استفاده ا تجربیات موفق در کشور‌های پیشرفته در این زمینه و نیز بهره‌گیری از تجربه و دانش اساتید و آموزگاران خبره کشور همچنین بومی‌سازی داستان‌ها و تصاویر و انطباق سوالات مطرح شده در کتاب‌های مزبور با متون دروس ادبیات فارسی به تقویت هوش کلامی، زبانی کودکان این مرز و بوم مک کند.

با بهره‌گیری از هر یک از این مجموعه‌ها با توجه به 3 رده سنی 5 تا 7 سال، 7 تا 8 سال و 8 تا 9 سال که در نظر گرفته شده است.

با مطالعه این مجموعه کتاب‌ها اهدافی نظیر «پیشرفت در مهارت‌های خواندن»، «مؤفقیت در یادگیری و درک مطلب، بدون نیاز به از بر کردن مطالب»، «توفیق در رسیدن به اهداف آموزشی و پیشرفت تحصیلی» و «تأمین مؤفقیت اجتماعی، شغلی و در نهایت رضایت‌مندی از زندگی» برای کودکان و دانش‌آموزان محقق خواهد شد.

 


در بخش از کتاب «دروغ» که در مجموعه داستان‌هایی برای تقویت هوش کودکان 8 تا 9 سال به نگارش درآمده می‌خوانیم: من عمداً آن کار را انجام ندادم. فقط داشتم با توپ روپایی می‌زدم. چند روپایی زدم و توپ بالاتر رفت و برای این که توپ روی زمین نیفتد، مجبور شدم این طرف و آن طرف بروم و ضربه‌های محکم‌تری بزنم.

تا این که یک شوت محکم زدم و توپ رفت به طرف پنجره خانه همسایه. بعد هم صدای شکستن شیشه آمد. در آن لحظه، چاره‌ای جز فرار کردن نداشتم.

در عوض وقتی والدینم درباره شکستن شیشه همسایه از من سؤال کردند، گفتم: «این کار را نکرده‌ام». آن شب سعی کردم تکالیف مدرسه‌ام را انجام بدهم اما نمی‌توانستم درست فکر کنم. یک چیز زشت و پلید دورم می‌چرخید و مرا رها نمی‌کرد و دائم بزرگ و بزرگ‌تر می‌شد. من می‌دانستم که آن چه چیزی است: دروغ.

برای از بین بردن هیولای دروغ فقط یک راه وجود داشت. صبح روز بعد، حقیقت را به پدر و مادرم گفتم. بعد هم پیش همسایه‌مان رفتم و ماجرا را برایش تعریف کردم. همسایه، لبخند زد و قرار شد که پول تعویض شیشه را به او بدهم. ناگهان هیولا دور شد و دوباره احساس خوبی به من دست داد. باور کنید زندگی همراه با راستگویی کامل، خیلی ساده‌تر از زندگی کردن با دروغ است.

از پرسش‌های درک مطلب این داستان می‌توان به این سؤالات نظیر این داستان را اول شخص (کسی که ماجرا برایش اتفاق افتاده) تعریف می‌کند یا سوم شخص (کسی که ماجرا برایش اتفاق نیفتاده و از طرف کس دیگری آن را تعریف می‌کند)؟، راوی (کسی که داستان را تعریف می‌کند؟) شیشه را اتفاقی شکست یا عمدی؟ و بهتر بود همان لحظه که شیشه شکست، راوی چه کار می‌کرد؟، اشاره کرد.

انتشارات «مبتکران» با همکاری انتشارات «پیشروان» هر یک از مجلدات، مجموعه کتاب‌های داستان‌هایی برای تقویت هوش کودکان 5 تا 7 سال، 7 تا 8 سال و 8 تا 9 سال را در 16 صفحه و با قیمت 2500 تومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است.

OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011