جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 12705 زمان انتشار : 27 آبان 1390 11:30:00
جزئیات برگزاری آئین اختتامیه جشنواره فیلم کودک و نوجوان

«علیخانی» مجری مراسم اختتامیه شد/دکور اختتامیه ادای دین به معماری اصفهان

مشاور عالی دبیر بیست و پنجمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان با اشاره به این که احسان علیخانی مجری مراسم اختتامیه جشنواره خواهد بود گفت: در این دوره شاهد تنوع فیلم‌ها در سینمای کودک و نوجوان هستیم که می تواند مخاطب را با سلایق مختلف با خود همراه سازد
«علیخانی» مجری مراسم اختتامیه شد/دکور اختتامیه ادای دین به معماری اصفهان

به گزارش سينماخبر، پژمان لشکری پورمشاور عالی دبیر جشنواره و نماینده مستقیم دبیر در مراسم افتتاحیه و اختتامیه جشنواره درباره جزئیات برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره گفت: مراسم اختتامیه بیست و پنجمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان شامگاه 27 آبان ماه (امشب) درسالن گل نرگس برگزار خواهد شد. دکور مراسم مانند افتتاحیه به طور کامل طراحی و ساخته شده است. این دکور با ادای دینی به معماری اصفهان تهیه و آماده شده است. برای حضور میهمانان این دوره از جشنواره در سالن ورزشی گل نرگس بین 1000 تا 1500 نفر ظرفیت‌سازی صورت گرفته است. کارگردانی مراسم برعهده مجید برزگر خواهد بود و اجرای آن را احسان علیخانی برعهده خواهد داشت.

* اهدا جایزه شهید محمدالدوره و شهید بهنام محمدی

وی درباره جوایز این دوره از جشنواره گفت: جوایزی که امشب اهداء خواهد شد، جوایزی است که در آئین‌نامه جشنواره پیش‌بینی شده است این جوایز در سه بخش ویدئویی و پویانمایی، بین الملل و بخش سینمای ایران اهداء می شود . در دو بخش بین‌الملل و سینمای ایران جدای از داوران اصلی این بخش، هیات داوران کودک و نوجوان نیز آراء شان را ارایه خواهند داد. دو جایزه ویژه که برای اولین بار در این جشنواره خواهد بود نیز به فیلم ها اهداء می‌شود. در بخش بین‌الملل جایزه ویژه شهید محمدالدوره و در بخش ملی جایزه شهید بزرگوار بهنام محمدی را اهداء خواهد شد.

* تنوع فیلم ها در ژانر کودک و نوجوان

معاون فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی درباره ویژگی‌های این دوره از جشنواره  گفت: به عقیده من از ویژگی‌های این دوره حضور همه سینمای کودک در این جشنواره است البته برخی از فیلمسازان بنام این عرصه فیلمی در جشنواره نداشتند، اما در این دوره از جشنواره شاهد تنوع گونه‌ها، تنوع سلیقه‌ها، حضور کارگردانان جوان در کنار کارگردانان با تجربه‌تر بسیار خوب است. در این دوره شاهد تنوع در ژانر کودک و نوجوان هستیم مانند فیلم‌های فانتزی، رئالیستی، عروسکی،شهری، روستایی که می‌تواند سلایق مختلف مخاطب را به خود جلب کند. اقبال خوبی که مردم اصفهان از حضور فیلمسازان داشتند همین طور حضور فیلمسازان جوان و مهمتر از همه حضور بخش خصوصی در تولیدات سینمای کودک و نوجوان از اهمیت خاصی برخوردار است.
لشکری‌پور در ادامه به مجموع حمایت‌های فارابی از فیلم‌های ارایه شده به جشنواره کودک اشاره کرد و گفت:  از میان فیلم‌های ارایه شده به جشنواره امسال شاید حدود 20 یا 30 درصد آن را بنیاد فارابی حمایت کرده است اما بقیه ارگان‌های دولتی مانند مرکز گسترش سینمای مستند تجربی و علی‌الخصوص صدا و سیما و مراکز استان‌ها همچنین بخش خصوصی در ساخت فیلم‌ها سرمایه گذاری کردند که مهمترین ویژگی جشنواره امسال به شمار می‌آید.

* توانایی فیلم‌های کودک و نوجوان در جذب مخاطب گسترده

وی در پاسخ به این سوال که برای اکران فیلم‌های کودک و نوجوان، بنیاد فارابی چه تمهیداتی در نظر گرفته است، گفت: فیلم‌هایی که با حمایت فارابی (وام یا مشارکت) ساخته شدند برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای اکران آن‌ها در نظر گرفته شده است. با نگاهی به اکران فیلم‌ها خواهیم دید که فیلم‌های اصلی بنیاد فارابی اکران شدند و یا در نوبت اکران هستند. برای فارابی اکران فیلم‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است البته با ساز و کار خاصی که اکران در کشور ما وجود دارد و معضلاتی هم دارد و همه از آن مطلع هستند اما من نوید می‌دهم با توجه به تنوع فیلم‌ها در ژانر کودک (که شاهد آن هستیم )و اکثر آنها با توجه به مخاطب شناسی برای مخاطب گسترده‌ای ساخته شده است در چندماه آینده اگر فیلم‌ها اکران شود در رده‌های بالای جدول فروش قرار خواهد گرفت.
لشکری‌پور در ادامه افزود: 16 فیلم شرکت کننده در بخش مسابقه فیلم‌های بلند امسال برخلاف دوره‌های گذشته که رنگ پرده را به خود نمی‌دید، به خوبی می‌توانند مخاطب را جذب کنند. برخی از این فیلم‌ها علاقمند به حضور در جشنواره فجر هستند و برخی از آنها برای اکران فیلم برنامه ریزی دارند با عنایت به حضور و مشارکت خوب بخش خصوصی در ساخت شدن فیلم‌ها، امیدوارم به زودی شاهد اکران فیلم‌های کودک و نوجوان باشیم و در میان انبوه فیلم‌ها در ژانرهای مختلف ، سینمای کودک و نوجوان هم سهم خوبی از اکران داشته باشد.
 
*اختصاص سالن نمایش به فیلم‌های کودک در اصفهان و چند شهر دیگر

مشاور عالی دبیر بیست و پنجمین جشنواره کودک و نوجوان در پاسخ به این سوال که کدام سالن سینما در شهر اصفهان به نمایش فیلم‌های کودک و نوجوان اختصاص خواهد داشت گفت: مسئولین مصر به تحقق این وعده هستند و پیش‌بینی‌هایی هم صورت گرفته است و سالن‌هایی برای نمایش فیلم کودک کاندید شده است، طبق توافقنامه قرار بود، مسئولین شهری اصفهان سالن راه اندازی کنند و بنیاد سینمایی فارابی در تامین فیلم‌های کودک کمک کند که چرخه اکران فیلم‌های کودک در اصفهان وجود داشته باشد. در جلسات متعددی که با مسئولین مختلف جشنواره داشتیم این حس و اشتیاق در نمایش فیلم کودک در شهر دیده می‌شود امیدوارم این وعده جامه عمل بپوشد که اتفاق خوبی خواهد افتاد.  موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس هم اعلام آمادگی برای اختصاص سالن نمایش در مشهد به فیلم‌های کودک کرده است و در استان‌های دیگر هم پیشنهاداتی وجود دارد اگر این کار عملی شود، بسیار موثر خواهد بود.
وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی این وعده محقق خواهد شد، گفت: انجام این کار در برنامه دوره های آینده است که آقای میرعلایی به عنوان دبیر این دوره از جشنواره، باید شورای سیاستگذاری دوره بعد را هم تشکیل دهند طبعاً این کار جزء برنامه کاری خواهد بود و پیگیری خواهند کرد. فکر می‌کنم پس از برگزاری جشنواره و رفع خستگی‌های این دوره و وعده مسئولین که با پایان این دوره به فکر برگزاری دوره بعد جشنواره باشند این امر محقق خواهد شد.
وی در خاتمه افزود: خوشحالم که مسئولین چند سینما را در نظر گرفتند و به این کار به صورت وعده نگاه نکردند. مسئولین سالن‌هایی را در مکان های خوب شهر کاندید کردند که امیدوارم هرچه سریع تر با یک سالن به توافق برسند و این کار را عملی نمایند.   

آئین اختتامیه بیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان امشب ساعت 18:30 در سالن گل نرگس با اجرای احسان علیخانی برگزار خواهد شد.

OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011