جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 121020 زمان انتشار : 09 بهمن 1397 10:01:00

مشکلاتی که تعطیلی پردیس تئاتر شهرزاد برای گروه‌های جوان پیش آورد

کارگردان جوان نمایش «هدیه جشن سالگرد» از مشکلاتی گفت که پس از تعطیلی موقت تئاتر شهرزاد برایشان به وجود آمد.
مشکلاتی که تعطیلی پردیس تئاتر شهرزاد برای گروه‌های جوان پیش آورد

 

 به گزارش سینماخبر مجید فرهاد کارگردان نمایش «هدیه جشن سالگرد»، در خصوص نمایشنامه این اثر نمایشی گفت: «هدیه جشن سالگرد» متنی بود که چندسال پیش خواندم. متن بسیار جذاب به قلم استادم افشین هاشمی؛ متنی که داستان مردی را روایت می‌کند که در روز سالگرد ازدواجش در حال مرور خاطرات زندگی مشترک خود است. یک متن در سبک سایکودرام که فکر می‌کنم یکی از بهترین نمونه‌ها در قالب‌ نمایشنامه‌های فارسی باشد.

وی افزود: از همان موقع تصمیم گرفتم این متن را اجرا کنم؛ ولی به دنبال شیوه اجرایی می‌گشتم که با اجرا‌های قبلی این نمایشنامه متفاوت باشد. تا اینکه در نهایت تصمیم به بازنویسی متن گرفتم. بازنویسی نهایی متن ساختار مستقلی را در کلیت کار ایجاد کرد و در نهایت مهرماه سال جاری وارد پیش تولید این اثر شدیم.

فرهاد در خصوص انتخاب بازیگران این نمایش بیان کرد: با توجه به شیوه اجرایی‌مان خیلی انتخاب‌های گسترده‌ای برای بازیگر نداشتیم و در بین انتخاب‌هایی که داشتیم، بهترین گزینه مهدی کوشکی بود. کسی که خلاقانه بیننده را متحیر می‌کند و بر صندلی خودش می‌نشاند. من در طول مدتی که افتخار همکاری با او را داشتم، این امر را درک کردم که بسیار فرد خلاقی است و با نکات ریزی که همواره به متن اضافه می‌کرد به نوشته‌ای که ما اقتباس کرده بودیم، پر و بال می‌داد.

وی ادامه داد: در خصوص بازیگر خانم نیز باید بگویم که خانم نظری در طول سال‌های فعالیتشان و کار‌هایی که انجام دادند و رزومه‌ای که دارند، نشان داده که یک فرد ریسک پذیر است. به نظرم هیچ کس غیر از او نمی‌توانست کاراکتر خانم ما را به این پختگی که این شب‌ها به روی صحنه می‌رود، ایجاد کند.

کارگردان «هدیه جشن سالگرد» با بیان اینکه زمان نمایش ما ۵۰ دقیقه است، در خصوص نحوه تمرین گفت: ما در طول تمرین‌ها که از اوایل آبان شروع شد، سعی بر این داشتیم اجرایمان مخاطب را جزئی از کار بداند تا کمی قدم رو به جلویی در تئاتر باشد و مخاطبان را با مسئله‌ای مواجه کنیم که شاید انتظار آن را نداشته باشند.

فرهاد افزود: این امر کمی نیاز به فعالیت و تمرین‌های کارگاهی داشت؛ تقریباً بیش از ۴۰ جلسه تمرین داشتیم. حتی در بعضی تمرین هایمان به دلیل ساختاری که می‌خواستیم به وجود بیاوریم، از تماشاگر استفاده کردیم تا بازخورد‌ها را قبل از اجرا درک کنیم. 

این کارگردان در خصوص مشکلات گروه‌های مستقل تشریح کرد: گروه‌های تئاتری مستقل همانطوری که همه می‌دانند با بودجه‌های محدود و سرمایه‌های خصوصی وارد این فضا می‌شوند. بودجه‌ها و مشکلاتی که برای این گروه‌ها به وجود می‌آید، از ابتدایی‌ترین مسائل مانند دکور و لباس و حتی دستمزد‌ها شروع می‌شود و به تبلیغات می‌رسد. بحث تبلیغاتی که این روز‌ها با کوچ کردن فضا‌های تبلیغاتی به فضای مجازی باعث شده تهیه کنندگان هزینه‌های زیادی را برای دیده شدن و معرفی کارشان به مخاطب متحمل شوند.

وی در خصوص تعطیلی یک ماهه پردیس تئاتر شهرزاد و مشکلات به وجود آمده، تصریح کرد: مشکلاتی نظیر حادثه‌ای که برای پردیس تئاتر شهرزاد به وجود آمد برای گروه‌هایی که در این پردیس در حال اجرا بودند، به بهای زیادی تمام شد. یک ماه تعطیلی، یک ماه عدم پاسخگویی، سردرگمی گروه‌ها و هزینه‌هایی که شده بود؛ روز‌هایی که گذراندیم پر بود از اشک و خون مانند تمام گروه‌هایی که بودند. شاید گروه ما به دلیل جوان‌تر بودن و نوع سرمایه گذاری که کاملا شخصی بود، بیشتر از گروه‌های دیگر ضربه خورد.

فرهاد افزود: بعد از بازگشایی هم ما زمان بسیار کمی برای رساندن کار به صحنه داشتیم. در واقع ما بعد از یک ماه تعلیق کامل پروژه، مجبور بودیم در کمتر از دو روز کار را به صحنه برسانیم و این باعث شد، قسمتی از اجرا و دکور حذف شود. قسمت‌های جذابی که به کلیت کار کمک می‌کرد. امیدواریم به این اجرا و تمام اجرا‌هایی که در تمام ایران روی صحنه می‌روند کمک شود، مهم نیست در چه مرحله‌ای کار می‌کنند.

کارگردان «هدیه جشن سالگرد» اظهار داشت: امیدوارم متولیان و مدیران این فضا یاور ما باشند و در کنار ما قرار بگیرند. تمام تلاش ما این است که تأثیری هرچند کم روی مخاطبانی که نفس به نفس ما هزینه بلیت و رفت و آمد را متحمل می‌شوند تا ما را حمایت کنند، بگذاریم. امیدوارم از این نوع مشکلات دیگر پیش نیاید و خبر‌های این گونه را نشونیم و برای هیچ گروهی نا امیدی پیش نیاید.

فرهاد در خصوص اهمیت استقبال تماشاگران گفت: حمایت مخاطبان از کار‌هایی شبیه به «هدیه جشن سالگرد» باعث می‌شود گروه‌هایی شبیه به ما به آینده امید پیدا کنند. امیدوارم مانند این چندشبی که ما را خوشحال کردند و قدم به روی چشم ما گذاشتند، از ما حمایت کنند. خدا را شکر مردم نشان دادند اگر کسی حرف جدیدی در این فضا داشته باشد، حمایت می‌شود. امیدوارم رسانه‌ها حمایتشان را از ما دریغ نکنند و به هرچه بیشتر دیده شدن این نوع کار‌ها کمک کنند.

این کارگردان در خصوص آینده کاری اش افزود: در حال حاضر همزمان با این شب‌ها و اجرای هدیه جشن سالگرد در حال پیش تولید یک تئاتر مستند سیاسی هستم و اگر شرایط فراهم شود، کار را اجرا می‌کنم.

انتهای پیام/

کلمات کلیدی: ,
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پر بیننده ترین اخبار
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011