جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 120942 زمان انتشار : 06 بهمن 1397 15:38:00

انتقادی دیگر از مسئولان جشنواره فجر/ آیا به انیمیشن بی توجهی شده است؟

برخی کارگردانان و تهیه‌کنندگان انیمیشن به زمان‌بندی‌های در نظر گرفته شده برای اکران انیمیشن‌های سینمایی حاضر در جشنواره فجر، معترض هستند.
 انتقادی دیگر از مسئولان جشنواره فجر/ آیا به انیمیشن بی توجهی شده است؟

به گزارش سینماخبر  در روز‌های گذشته برخی فعالان عرصه‌ انیمیشن به این موضوع که هر سه انیمیشن سینمایی حاضر در سی و هفتمین جشنواره‌ فیلم فجر در سانس ابتدایی اکران می‌شوند، اعتراض کردند. البته اعتراضات برای فیلم‌های کوتاه و مستند هم اتفاق افتاده است. یک ماه پیش، پس از برگزاری قرعه کشی و مشخص شدن زمان اکران انمیشن، فیلم کوتاه و مستند، کارگردانان و تهیه کنندگان این سه بخش اعتراض شدیدی به زمان بندی فیلم هایشان داشتند و بیانیه‌ای صادر کردند. در واکنش به این اتفاق، در جدول اکران مردمی، انیمیشن، فیلم کوتاه و فیلم مستند میان دیگر فیلم‌های جشنواره قرار گرفت و برای نخستین بار بلیت فروشی هم برای این بخش‌ها در نظر گرفته شد.

انتقادی دیگر از مسئولان جشنواره فجر / آیا به انیمیشن بی توجهی شده است؟

با این وجود برخی از کارگردانان انیمیشن سینمایی و بخش‌های مستند و فیلم کوتاه همچنان به زمان اکرانشان معترض هستند و معتقدند که رسانه‌ها و مسئولان جشنواره بیش از این بخش‌ها به فیلم‌های سینمایی توجه می‌کنند.

اشکان رهگذر کارگردان انیمیشن «آخرین داستان» که یکی از انیمیشن‌های حاضر در جشنواره سی و هفتم است، درباره کم توجهی به انیمیشن در جشنواره فیلم فجر به خبرنگار سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: «پس از مدت‌ها بخشی برای انیمیشن به جشنواره فیلم فجر اضافه شده که اتفاق خوبی است و ما هم از این بابت بسیار خوشحال هستیم. روند رو به رشد انیمیشن باعث شده که مسئولان جشنواره به این هنر توجه کنند، اما مشکلی که وجود دارد این است که باز هم مسئولان، تفاوت‌های آشکاری میان فیلم سینمایی و انیمیشن سینمایی قائل هستند؛ به طوری که هر سه انیمیشن در نخستین سانس روز، اکران می‌شوند و این در جذب مخاطب تأثیر منفی دارد.»

انتقادی دیگر از مسئولان جشنواره فجر / آیا به انیمیشن بی توجهی شده است؟

وی افزود: «بسیاری از رسانه‌ها همچنان انیمیشن را جزو جشنواره فیلم فجر نمی‌دانند و به آن توجه نمی‌کنند. انگار همکاری گسترده میان رسانه‌ها، مسئولان جشنواره و برنامه ریزان جشنواره برای بی توجهی به انیمیشن شکل گرفته است. این همه تلاش کردیم که اثری استاندارد تولید کنیم، اما هنوز حمایتی از ما نمی‌شود. انیمیشن «آخرین داستان» در خارج از کشور بیش از داخل کشور مورد توجه قرار گرفته است.»

 

این اعتراض رهگذر و دیگر کارگردانان و تهیه کنندگان انیمیشن، باعث شد موضوع را با مسعود نجفی مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر در میان بگذاریم.

نجفی به خبرنگار ما گفت: امسال برای نخستین بار، جایزه‌ای در جهت حمایت از فیلم‌های انیمیشن به این بخش اختصاص داده شده است؛ بنابراین بی توجهی به این بخش‌ها در کار نیست. ابتدا برای بخش‌های انیمیشن، فیلم کوتاه و مستند، سینما‌های مردمی در نظر گرفته نشده بود، اما در نهایت مسئولان جشنواره تصمیم گرفتند که برای نخستین بار بلیت فروشی این سه بخش در کنار دیگر فیلم‌ها برای اکران مردمی انجام شود.

انتقادی دیگر از مسئولان جشنواره فجر / آیا به انیمیشن بی توجهی شده است؟

وی افزود: الان دو سینمای آزادی و فرهنگ که سینما‌های خوبی هستند، به بخش فیلم‌های کوتاه و مستند اختصاص داده شده و سایر سینما‌های مردمی در کنار سینمای هنرمندان سه فیلم انیمیشن را نمایش می‌دهند. ما نشست خبری هم برای این بخش‌ها قرار داده ایم. خوشبختانه امسال برای هنر صنعت انیمیشن دوره خوبی در جشنواره است و پر رنگ‌ترین حضور این گونه از آثار را تجربه می‌کنیم.

به نظر می رسد با توجه به تعداد انیمیشن های سینمایی حاضر در جشنواره، اختصاص یک جایزه به این بخش، نشان از توجه مسئولان جشنواره به این هنر دارد، اما شاید در خصوص زمان بندی اکران بخش های فیلم کوتاه، مستند و انیمیشن باید تدبیر دیگری اندیشیده می شد.

انتهای پیام/

کلمات کلیدی: ,
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پر بیننده ترین اخبار
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011