جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 120121 زمان انتشار : 20 آذر 1397 09:04:00

"ویدئو چک" بدون سلبریتی و سبک جدید مورد توجه مردم/ یک خنداننده‌شویی در "ویدئو چک" استندآپ می‌کند

تهیه‌کننده و کارگردان "ویدئو چک" از اضافه شدن یک آیتم استندآپ کمدی به برنامه خبر داد که یک "خنداننده‌شویی" به این برنامه اضافه خواهد شد.
 "ویدئو چک" بدون سلبریتی و سبک جدید مورد توجه مردم/ یک خنداننده‌شویی در "ویدئو چک" استندآپ می‌کند

به گزارش سینماخبر "ویدئو چک" عنوان برنامه طنز انتقادی است که بیش از 5 سال طرح مجتبی آذری برنامه‌ساز رادیو جوان بود، منتها در پرورش فکر و طرح این برنامه یک مسیر دیگری ترسیم شده بود. بعد از سال‌ها این طرح به یک برنامه طنز انتقادی تحت عنوان "ویدئو چک" در شبکه ورزش تبدیل شد. آرام‌آرام توجه بسیاری از شبکه‌ها به این برنامه جلب شد تا جائیکه علی‌رغم یک بازپخش در شبکه ورزش، شبکه سه هم جمعه‌ها حوالی ساعت 23 یک بار دیگر "ویدئو چک" را روی آنتن می‌برد. این برنامه به جهت عدم فرهنگسازی ظرفیت‌ها برای شوخی‌کردن و حتی نقد کردن عملکردها، برخی از مسئولین و حتی چهره‌ها را به واکنش واداشت؛ از توضیحات "تاج" رئیس فدراسیون فوتبال، تمجید "هوشنگ نصیرزاده" مدیرعامل باشگاه ماشین‌سازی تبریز، آذری مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن اصفهان و شکایت سردار آزمون از مجری "ویدئو چک" جزئی از این بازتاب‌ها بود.

گفتگوی تسنیم با احسان شیعه رئیس شبکه ورزش

رئیس شبکه ورزش: نوروز 98، «ویدئو چک» روزانه می‌شود

احسان شیعه رئیس شبکه ورزش درباره این طنز انتقادی تلویزیون به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: طنز انتقادی یکی از گونه‌های برنامه‌سازی به حساب می‌آید که در تلویزیون ما کمتر به این سبک و شیوه توجه شده است. ما بایستی با زبان انتقاد و توأمان گونه طنز و کمدی به همه عرصه‌ها بپردازیم که تأثیرگذار خواهد بود اما تصمیم گرفتیم در حوزه ورزش این طنز انتقادی را داشته باشیم که در جامعه موضوعات ورزشی، فراگیرتر است. "ویدئو چک" ساختار تلویزیونی استانداردی است که در همه تلویزیون‌های دنیا به این سبک و روش می‌پرداختند و ما هم با موضوعات ورزشی به سراغ اینگونه برنامه‌سازی رفتیم. برنامه هرچه قدر جلوتر می‌رود با استانداردتر و پخته‌تر می‌شود. برنامه‌ای است که با تفکر و اندیشه‌ورزی مسیر رشد را طی می‌کند و در یک مسیر باقی‌ نمی‌ماند؛ این همان وجه تمایز "ویدئو چک" که سال‌ها می‌تواند پویا و کارآمد ادامه پیدا کند.

 وی با بیان اینکه "روا" مجری با تجربه و به روزی است، تأکید کرد: عبدالله روا برای اجرای این برنامه انتخاب شد، چون استانداردهای تلویزیونی را می‌شناخت و او به عنوان یک مجری مولف سابقه خوبی از خودش به جای گذاشته است. پیش از این برنامه "شب‌های فوتبالی" شبکه ورزش و برخی از برنامه‌های دیگر تلویزیون را اجرا کرده بود و او می‌توانست طنازی‌های گروه "ویدئو چک" را به اوج دیدنی‌های مخاطبین برساند. تاکنون هم خوشبختانه توانسته با زبان گویای طنز، انتقادها را مطرح و پیام‌های سازنده‌ای برای مخاطبین، جامعه ورزشی و دیگر عرصه‌ها داشته باشد.  

شیعه درباره ویژه‌برنامه شدن "ویدئو چک در ایام نوروز 98، تصریح کرد: نوروز 97 بعد از دو ماه روی آنتن رفتن در جشنواره نوروزی صداوسیما رتبه دوم را به خودش اختصاص داد، جایی که دورهمی و خندوانه و خیلی از برنامه‌های دیگر حضور داشتند و این برنامه تازه وارد، جزو بهترین‌ها شد. امسال هم در ایام نوروز 98 این برنامه تحت  عنوان یک ویژه برنامه روزانه روی آنتن شبکه ورزش خواهد رفت.

وی در پاسخ به این سوال که چرا "ویدئو چک" زنده روی آنتن نمی‌رود، گفت: لازم نیست زنده باشد؛ برای آنتن زنده داشتن یک برنامه دلیل می‌خواهد که "ویدئو چک" با فضایی بین نمایش و اجرا سیر می‌شود و صاحب یک گرافیک از پیش‌تعیین‌شده است و بخش‌های نمایشی و نکات مجری نیز نیاز به تمرین دارد "ویدئو چک" ضبطی، مطلوب‌تر و کیفی‌تر روی آنتن می‌رود.

شیعه از مسئولین، مدیران و چهره‌های معروف خواست ظرفیت خودشان را بالاتر ببرند، تأکید کرد: مدیران ورزشی، مسئولین و چهره‌های معروف ما بدانند وقتی به یک چهره رسانه‌ای تبدیل می‌شوند بایستی آمادگی داشته باشند هم با عملکردشان شوخی شود و هم مورد نقد قرار بگیرند. خط قرمزی که برای "ویدئو چک" قائل شده‌ایم این است که گفته‌ایم دلمان نمی‌خواهد به واسطه این برنامه به کسی توهین شود. انتظار داریم مدیران، مسئولین و چهره‌های معروف ما ظرفیت‌شان را بالا ببرند و بگذارند فضای رسانه‌ای درباره عملکردشان با سبک طنز انتقادی، برخورد کند.

بیشتر بخوانید

آذری: اضافه‌شدن یک کمدین به «ویدئو چک» و ماجرای "آزمون"

مجتبی آذری تهیه‌کننده و کارگردان «ویدئو چک» با اشاره به اینکه این برنامه یک طرح چند ساله بوده است به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: سال‌ها بود به «ویدئو چک» فکر می‌کردم اما نه با گونه ورزشی! منتها این فرصت در شبکه ورزش پیش آمد و طنز انتقادی را با ماهیت چهره‌ها و اتفاقات ورزشی ساختیم. طرحی به شبکه ندادیم دو قسمت ساختیم؛ دومین قسمت را ارائه دادیم و مورد قبول شبکه قرار گرفت. دیماه سال قبل در حالی روی آنتن رفتیم که عید نوروز هم به پخش روزانه رسیدیم. اتفاق خوبی که افتاد برنامه ما رتبه دوم جشنواره نوروزی صداوسیما را به خودش اختصاص داد و رقیب "دورهمی" میلیاردی شد.

وی افزود: مجری ما سلبریتی نبود، کاربلد بود. سال‌های سال "روا" را می‌شناختم که توانمند است. البته هنوز خیلی از توانمندی‌هایش به منصه ظهور نرسیده و در تلویزیون مسیرهای دیگری را تجربه می‌کرد. شخصیت "روا" به شخصیت "ویدئو چک" نزدیک‌تر است و قرارمان این است که جای دیگری در تلویزیون اجرا نداشته باشد.

تهیه‌کننده و کارگردان «ویدئو چک» در پاسخ به این سوال که نمی‌ترسیدید برنامه شما در شبکه ورزش خوب دیده نشود و همچنین درباره هجمه‌هایی که به برنامه "روا" شد، توضیح داد: می‌دانستم در شبکه ورزش دیده می‌شود، چون برنامه‌های متنوعی روی آنتن می‌روند که به شدت پویا و کارآمد با برنامه‌ها رفتار می‌شود. از این جهت به این مسیر انتخاب شده، ایمان داشتم و امروز می‌بینیم که «ویدئو چک» در شبکه ورزش رو به رشد حرکت می‌کند و به رغم استقبال مردم، شبکه سه هم بازپخش این برنامه را انجام می‌دهد. جالب است بدانید که من در ابتدای راه فکر می‌کردم هجمه‌های سنگین‌تری را شاهد باشیم اما در بسیاری از بخش‌ها واقعاً مدیران شبکه ما را یاری دادند و از ما حمایت کردند.

وی درباره جشن «ویدئو چک» برای بازنشستگان، گفت: چند هفته‌ای با بازنشستگان و قانون منع به کارگیری بازنشستگان شوخی کردیم و بسیاری از بازنشستگان کنار رفتند و این هفته برای اجرای این قانون جشن می‌گیریم. سعی کردیم بی‌انصافی انجام ندهیم اما شکایت از "روا" برایمان تعجب‌برانگیز بود. زمانیکه "سردار آزمون" از مجری برنامه شکایت کرد و معمولاً از شبکه یا تهیه‌کننده باید شکایت شود. جالب است که گفته بود با شوخی برنامه «ویدئو چک»، نتوانستم به باشگاه لیورپول بروم. البته برخی هم برنتافتند اما درگوشی به ما گفتند؛ مثلاً فدراسیون ژیمناستیک به ما توضیحاتی دادند و ما هم این توضیحات را در برنامه مطرح کردیم. ولی شکایت و ناراحتی بوده و همچنان خواهد بود.

آذری با اشاره به اینکه «ویدئو چک» اختصاص به مقوله ورزشی صرف ندارد، افزود: از آن جائیکه قانون پایستگی مدیریتی وجود دارد، شوخی‌های ما با مدیران، مسئولین و چهره‌های معروف تنها به جامعه ورزشی برنمی‌گردد و عرصه‌هایی مثل فرهنگ، اجتماع و حتی سیاست هم موضوعیت دارد. اما خوشبختانه یکسری از مدیران و چهره‌هایی که با آن‌ها شوخی شد استقبال هم کردند. مثل "تاج" رئیس فدراسیون فوتبال که با شبکه تماس گرفته بود و یکسری توضیحاتی را درباره برخی از مطالبی که در برنامه گفته شده بود، دادند. فکر می‌کنم بسیاری از رویه ساخت برنامه‌های خنثی و غیرتأثیرگذار خسته شده باشند و این نوع دیالوگ‌های صریح برنامه‌سازی را بیشتر می‌پسندند.

او درباره اضافه شدن یک آیتم استندآپ کمدی به "ویدئو چک"، گفت: ممکن است یک آیتم استندآپ کمدی به "ویدئو چک" اضافه شود. این کمدین از "خنداننده‌شویی‌ها" خواهد بود چون مدل ما فانتزی ما جوانانه است و بیشتر طنزهایمان نزدیک به «خنداننده‌شویی‌هاست». این را بدانید که تصاویر بدیع و طراحی‌های متفاوت ما به بیش از 240 نوع می‌رسد که طراحی این برنامه را از مدل‌های خارجی این سبک و سیاق برنامه‌سازی، مجزا می‌کند. جالب است بدانید که ما "سیندل کمرا(تک دوربین)" کار می‌کنیم و حواس‌ها را کمتر پرت می‌کند و البته کار عوامل فنی را سخت‌تر می‌کند. می‌توانم ادعا کنم مدل «ویدئو چک» بسیار منحصر به فرد همان مدل خارجی‌اش است.

 

مجری برنامه «ویدئو چک»: حرفه‌ای بودن و حرفه‌ای شدن منوط به سلبریتی‌بودن نیست

عبدالله روا مجری برنامه «ویدئو چک» با اشاره به اینکه خود من را مردم در این برنامه می‌بینند به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: خوشحالم که در برنامه‌ای اجرا می‌کنم که به شخصیت خودم نزدیک‌تر است. سال‌ها در برنامه‌های مختلفی اجرا کردم ولی این برنامه، گونه‌اش و سبک و سیاق رفتاری‌اش مرا مجذوب خودش کرد. این فرصت دلپذیر کمتر پیش می‌آید که یک چنین اتفاقاتی در تلویزیون بیفتد. چون نیازمند یک مدیر شجاع است که هجمه‌ها را تحمل کند، در وضعیت اقتصادی الان صداوسیما هم یک گروه عاشق می‌خواهد که انتظار دستمزد بالایی نداشته باشند که همه این‌ها باعث شد تا «ویدئو چک» بوجود بیاید و در مسیر رو به رشدی قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه این مدل برنامه‌سازی غریبه نیست، افزود: «ویدئو چک» اولین نمونه موفق در این سبک برنامه‌سازی به شمار می‌رود که خیلی غریبه نیست. چرا که تلویزیون‌های دنیا شاهد چنین برنامه‌هاست اما شاید به گوش خیلی‌ها ناآشنا باشد و این طرز صحبت‌کردن‌ها و انتقادها قابل پیش‌بینی بود. ما مشاور حقوقی در کنارمان داریم که از مطلب و محتوایی استفاده نکنیم که عواقب حقوقی و قضایی داشته باشد. "آزمون" معروف‌ترین آن است که به من توهین کرد و من هم متقابلاً این شکایت را انجام دادم. جالب است که از "هوشنگ نصیرزاده" هم انتقاد کردم و او تماس گرفت و از این رویه انتقادی تشکر کرد و البته توضیحاتی را هم در اختیار ما قرار داد. ما هم تصمیم گرفتیم مصاحبه‌ای یا مطلبی در برنامه‌مان داشته باشیم تا این توضیحات منعکس شود. یا آذری مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن از اینکه برنامه ما لبخند به روی لبان مردم می‌آورد تشکر کرد.

روا، تأکید کرد: موضوع جامعه امروز ما "لبخند است" که بسیار غریبه شده است. "ویدئو چک" ضمن پیام داشتن و انتقاد کردن می‌کوشد مسیر شیرین کردن ذائقه مردم را دنبال کند. مردم مطمئن باشند که برای ما مخاطب مهم است که ما هیچ گرایش سیاسی و فرهنگی و حتی ورزشی خاصی نداریم و به پولی هم که بابت دستمزد دریافت می‌کنیم معرفت داریم؛ چون می‌دانیم مردمی است. خواهش می‌کنیم کسانی که می‌خواهند ما را قضاوت کنند چند قسمت با «ویدئو چک» همراه شوند و بعد موضع بگیرند.

او در پاسخ به این سوال که شما نشان دادید بدون سلبریتی بودن هم برنامه‌ای دیده می‌شو چرا آنقدر به سلبریتی‌ها اصرار داریم،‌ خاطرنشان کرد: من با دسته‌بندی کردن هنرمندان مخالفم، چون با برچسب‌گذاشتن، تصویرسازی درستی در جامعه انجام نمی‌شود. عرصه هنر مرزبندی و دسته‌بندی ندارد و هرکسی می‌تواند در گرایش‌های مختلفی متخصص شود. همچنان که شاهد آن در عرصه بازیگری و اجرا بوده‌ایم. اما بایستی یک فیلتری حاکم شود؛ چون اجرا چیزی نیست که در کنار هر دیگری آموخته شود. باید فرد به درک عالی از مقوله اجرا برسد و اینکه حتماً بازیگری می‌تواند مجری بشود. حرفه‌ای بودن و حرفه‌ای شدن منوط به سلبریتی‌بودن نیست. به نظرمن بایستی در درجه اول تخصص و کاربلد بودن حائز اهمیت باشد و البته معروف‌بودن هم مهم است. اما نگاه صرف معروفیت آسیب می‌زند و این تصویر را محدود به تلویزیون نمی‌بینیم. در این راستا اسپانسرها بیشتر تصمیم‌گیرنده هستند و آن‌ها بیش از هرچیزی به بازگشت سرمایه‌شان فکر می‌کنند و بر این باورند به این شکل می‌توانند به سرمنزل خودشان برسند.

انتهای پیام/

کلمات کلیدی: ,
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پر بیننده ترین اخبار
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011