جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 117610 زمان انتشار : 16 بهمن 1396 12:03:00

فرش‌های یک قرنی ملایر در کاخ گلستان به نمایش گذاشته می‌شوند

فرش های شهر ملایر با قدمت بیش از یک قرن، برای نخستین بار در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان به نمایش گذاشته می شوند.
 فرش‌های یک قرنی ملایر در کاخ گلستان به نمایش گذاشته می‌شوند

به گزارش سینماخبرفرش‌های شهر ملایر با قدمت بیش از یک قرن برای نخستین بار در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان به نمایش گذاشته می شوند.

مسعود نصرتی مدیر کاخ گلستان در این باره گفت: مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان برای معرفی فرش های دوره قاجار به شکل دوره ای نمایشگاه های مختلفی در این مجموعه فرهنگی و تاریخی برگزار می کند. پیش از این 2 نمایشگاه «برگزیده ای از قالیچه های کاخ گلستان» و «فرش های باغی قاجاری» از گنجینه فرش های نفیس کاخ گلستان با طرح های مختلف برگزار شده و تا کنون 26 تخته فرش و قالیچه به نمایش گذاشته شده است.

نمایش فرش های یک قرنی ملایر در کاخ گلستان

وی افزود: در سومین نمایشگاه فرش های کاخ گلستان که به فرش های ملایر اختصاص دارد، 17 تخته فرش که قدمت آنها به بیش از یک قرن می‌رسد، به نمایش گذاشته می شود.

نصرتی تصریح کرد: در گنجینه این مجموعه تاریخی 3 گروه از فرش های شاخص شناسایی شده است؛ گروه نخست مربوط به جنوب خراسان منطقه بیرجند (درخش) بوده و از نظر طرح، رنگ و ابعاد در میان فرش های کاخ گلستان منحصر به فرد است، گروه دوم فرش های استان مرکزی شامل شهرهای اراک، ساروق، فراهان و مشک آباد است که از نظر تنوع، تعداد و طرح های به کار رفته بی نظیر بوده و گروه سوم نیز به فرش های ملایر اختصاص دارد که از نظر تنوع طرح و تعداد جزو شاخص ترین فرش ها در ایران و دنیا محسوب می شود.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان اظهار کرد: فرش ملایر جزو فرش های بخش مرکزی ایران به شمار می رود. در این بخش مراکز قالیبافی مهمی در شهرهایی مانند همدان، اراک بخشی از بیجار و بخشی از کرمانشاه فعالیت داشتند. این مراکز بجز کرمانشاه بیشتر به شکل روستاهایی بودند که در دوره قاجار به شهر تبدیل شده است. مناطقی مانند بیچار اراک، ملایر و سنندج زمانی که شهر شدند، بر اساس سیاست رایج آن دوره هنرمندان و صنعتگرانی را از شهرهای همجوار برای کمک به پیشرفت شهر دعوت می کردند و علاوه بر آن گروه های زیادی از روستاییان و عشایر نیز به این شهرها می آمدند.

وی ادامه داد: سکونت این دو گروه در شهرها باعث شد تا فرش های شاخصی با تعداد زیاد تولید شود؛ مانند فرش ملایر و ساروق که دارای نظم و ظرافت فرش های شهری بوده و از حس آزاد و غریزی فرش های روستایی و عشایری نیز بهره برده است.

نصرتی درباره ویژگی فرش های ملایر گفت: شهر ملایر که برخی از روستاهای آن مانند «جوزان»، «مانیزان» و «میشن» قدمتی تاریخی دارد با بهره مندی از فرهنگ اقوام کرد و لر ( لک) توانسته روی فرش های این بخش از سرزمین ایران نقوشی بدیع و با هویت با تأثیرپذیری از فرهنگ شهری خلق کنند.

وی ادامه داد: فرش ملایر از استحکام و درهم فشردگی فرش سنندج، نقوش گل آذین فرش های بیجار، لطافت و نرمی فرش های همدان و ساروق بهره برده است، همچنین کیفیت درونی و ذاتی فرش ملایر باعث شده تا مهر و نشان ویژه خود را داشته باشد.

شایان ذکر است؛ سومین نمایشگاه فرش های کاخ گلستان 18 بهمن ساعت 11 با حضور مسئولان میراث فرهنگی افتتاح و از کتاب نمایشگاه نیز رونمایی می شود.

انتهای پیام/

کلمات کلیدی: ,
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011