جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 116205 زمان انتشار : 25 شهریور 1396 10:57:00

تاكيد بر اهميت حفظ يوزپلنگ ايرانی در اختتاميه جشنواره فيلم سبز

در اختتامیه ششمين جشنواره بین‌المللی فیلم سبز، با حضور هنرمندان از برگزيدگان در بخش‌های مختلف تجليل شد.
تاكيد بر اهميت حفظ يوزپلنگ ايرانی در اختتاميه جشنواره فيلم سبز

  به گزارش  سینماخبر :  اختتامیه جشنواره بین‌المللی فیلم سبز امروز جمعه (24 شهریور)، در فرهنگسرای آسمان برگزار شد.


در اين مراسم، هنرمندان و مسئولانی چون مرضيه برومند، رخشان بنی اعتماد، فرهاد توحيدی، عليرضا تابش، سيف الله صمديان، معصومه ابتكار، اسماعيل كهرم، امين عارف نيا و ... حضور داشتند.

فرهاد توحیدی دبیر ششمین جشنواره بین المللی فیلم سبز در ابتدای مراسم اختتامیه، اظهار کرد: نمی خواهم مانند سخنران ها، تعداد آثار شرکت کننده را اعلام کنم و نحوه صحبت های من به شکل دیگری است. در شب آخر می خواستم به دلایل مختلفی مصاحبه کنم و بگویم که جشنواره برگزار نمی شود اما همت دوستان باعث شد جشنواره را برگزار کنیم.

وی در ادامه درباره اوضاع مالی اين جشنواره با لحنی كنايه آميز گفت:  بین بنگاه‌ها و بخش خصوصی چنان دعوایی شد که گفتیم چه خبرتان است؟ دعوا نکنید. به بانك‌ها و موسسات خصوصی گفتیم هر چند هلاک محیط زیست هستید، اما آسیاب به نوبت! شما سال گذشته کمک کردید و امسال نوبت دولت است. اینطور شد که بانک ها قانع شدند و در حالی که بغض راه گلویشان را بسته بود، اشک در چشمانشان جمع شده بود و گفتند چشم! گذاشتند دولت تا می‌خواهد به ما کمک کند و ما زیر کوهی از پول دفن شدیم. حساب جشنواره چنان پر است که تصمیم گرفتیم هر سال 3 نوبت، سه نوبت جشنواره برگزار کنیم و اگر پولمان تمام نشد، جشنواره را به منطقه صادر کنیم!

 

سینما قوی ترین نقش را در تغییر سبک زندگی دارد

 

در ادامه معصومه ابتکار در مراسم اختتامیه این جشنواره اظهار کرد: هیچ وقت با دست پر در سازمان محیط زیست کار نکردیم و الان هم در معاونت زنان و خانواده همان وضعیت حاکم است اما همواره دلهایمان پر از نور و امید بوده است. مطمئن هستیم امروز سینما قوی ترین ابزار برای تاثیر بر فرهنگ و ذهن و رفتار جوامع است و می دانیم که سینما می تواند تغییر رفتار و اصلاح سبک زندگی مورد نیاز جامعه ایران را محقق کند.

معاون رئیس جمهور همچنین گفت:  ما در همه موضوعات بحران هایی داریم که آینده بشر را تهدید می کند و لازمه آن تغییر نگرش و سبک زندگی است و سینما قوی‌ترین نقش را در تغییر سبک زندگی دارد؛ زیرا بیشترین تاثیرگذاری را دارد و تغییر رفتار را هم می بینیم.

وی ادامه داد: فکر می کنم حامی محیط زیست بودن ربطی به مقام و مسئولیت ندارد. آدم می تواند در هر جایگاهی باشد اما قدر زیبایی هایی را که خداوند خلق کرده بداند. من کماکان به عنوان یک انسان، دوستدار محیط زیست و طبیعت هستم .

 

تجليل از برنامه سازان برتر تلويزيونی در اختتاميه جشنواره فيلم سبز

 

در اختتامیه جشنواره فيلم سبز از برنامه سازان برتر تلویزیونی در حوزه محیط زیست تقدیر شد.

الهام پیرهادی از برنامه "سرزمین ما"، پرهام دیباج از برنامه "طبیعت 360 درجه" و پریسا پیمان از برنامه "آمد و شد" و منصور وفایی زاده از برنامه "هوای تازه" لوح تقدیر خود را دریافت کردند.

 

تجليل از استان های برتر در اختتامیه ششمین جشنواره فیلم سبز

 

از نمایندگان فعال استان‌های اردبیل، آذربایجان غربی، چهار محال و بختیاری، خراسان رضوی، خوزستان، کرمان، کردستان، کرمانشاه، گیلان، مازندران، مرکزی و همدان در برگزاری هرچه بهتر جشنواره سبز تقدیر شد.

همچنين از کمپین «قرار سبز» به واسطه تلاش در حفظ محیط زیست قدردانی شد.

 

برگزیدگان بخش تجسمی ششمین جشنواره فیلم سبز


*منصوره محمدحسینی در بخش تصویرسازی
*رضا زنگنه در بخش عکاسی
*لیو کیوآنگ دربخش کاریکاتور
*محسن حیدری در بخش طراحی پوستر
*نغمه مقصودلو در بخش ویدئو آرت
*مریم پالیزگیر در بخش هنرهای مفهومی

 

قدردانی از محیط بانان در اختتامیه جشنواره فیلم سبز

در این بخش از مجید عسگری زاده فراهانی، محمد جواد آرمان مهر، علی سجاد جلالی و امیر شکرگزار به واسطه تلاش و صیانت از محیط زیست تقدیر شد.

آقای کلانتری یوزپلنگ ایرانی دست شما امانت است

 

در ادامه، اسماعيل كهرم بوم شناس و فعال محيط زيست گفت: اگر ما در اثر اشتباه،کم کاری و یا نگرش اشتباه، یوزپلنگ آسیایی را از دست بدهیم، تمام علاقه‌مندان به حیات وحش دنیا ما را شماتت خواهند کرد. دوست داشتم آقای کلانتری (رئيس سازمان محيط زيست) اینجا بودند تا به ایشان بگویم، یوزپلنگ آسیایی که الان شده یوزپلنگ ایرانی، امانت مردم ایران و جهان به شما است. دوست داشتم بگویم جان شما و جان یوزپلنگ ایرانی.

وی افزود: حفاظت از آب به عهده سازمان محیط زیست نیست اما حفاظت از زیست محیط هایی که در آن گونه یوزپلنگ آسیایی را داریم، بر عهده این سازمان است. جناب آقای کلانتری وظیفه به شما حکم می کند، امانت میلیون ها ایرانی و میلیاردها مردم جهان را در این چهار سال حفظ کنید و افزایش دهید. جشنواره‌هایی مثل جشنواره بین المللی فیلم سبز برای اینگونه آگاهی هاست.

 

برگزيدگان بخش سینمایی ششمین جشنواره فیلم سبز


*در بخش مستند بلند؛ «چین پلاستیکی» به کارگردانی ژیولیانگ وانگ و تهیه کنندگی چو لیو از کشور چین برنده شد.

*در بخش مستند کوتاه؛ «به کجا می رویم» به تهیه کنندگی و کارگردانی رضا مجلسی از ایران انتخاب شد.

*جایزه ملی به مستند «شاعران زندگی» به کارگردانی شیرین برق نورد و تهیه کنندگی مجتبی میر تهماسب از ایران رسيد.

*در بخش فيلم داستانی بلند؛ « برگِ جان» به کارگردانی و تهیه کنندگی ابراهیم مختاری از ایران برگزيده شد.

*در بخش  فيلم داستانی کوتاه؛ «حیوان» به کارگردانی بهمن ارک و بهرام ارک و به تهیه کنندگی مدرسه ملی سینمای ایران انتخاب شد.

*در بخش انیمیشن؛ «من + او» به کارگردانی جوزف آکسفورد و تهیه کنندگی امیلی بلوم ازآمریکا برترين اثر شد.

*در بخش سينمای  تجربی؛ «ما می توانیم» به کارگردانی و تهیه کنندگی رضا یارخلجی از ایران اثر برگزيده شد.

در اين مراسم همچنين؛ ژوائو لیته (داور) گفت: پیش از هر چیزی می خواهم از برگزارکنندگان جشنواره فیلم سبز تشکر کنم. ایران را جایی گرم دیدم و خوشحالم که چند روزی در ایران بودم. از ایرانی‌ها چیزهایی یاد گرفتم. سینمای ایران خیلی مورد توجهم بود و به عنوان یک کارگردان ایرانی ها را افرادی دیدم که با هم بسیار خوب کار می‌کنند و احساسات خود را با خلاقیت زیادی برای ساختن آثار نشان می دهند. آثار مستند حاضر در این جشنواره حس حقیقی را منتقل می کردند. به عنوان داور، برای انتخاب برترین آثار خیلی بحث کردیم و حتی در مواقعی دعوا و آشتی داشتیم. ما به عناصر محیط زیستی در فیلم ها بسیاردقت کردیم. باید محیط زیست را به عنوان جزئی از زندگی پیش رو ببینیم.

علیرضا تابش: در ادبیات غنی ما به محیط زیست توجه شده است

 

در ادامه ، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم سبز گفت: خوشحالم در روزهایی که 117 سالگی سینمای ایران با هویت ملی ما ایرانیان عجین شده، ششمین جشنواره فیلم سبز را در تهران و استان های کشورعزیزمان برگزار می کنیم.

وی ادامه داد: واقعیت این است که اگر به ادبیات غنی فارسی نگاه کنیم، توجه همه ادبا به طبیعت دیده می شود؛ در آثار سفالینه های ایرانی، بر روی ترمه ها و تابلوهای نقاشی،بر روی بناهای تاریخی ایران و در ادبیات ایرانی توجه به طبیعت دیده می شود.

تابش با بیان اینکه مناسبت های ما با طبیعت ارتباط دارد، افزود: نوروز به عنوان نخستین روز سال، یلدا، مهرگان و تیرگان با طبیعت عجین هستند. سینماگران ما هم به عنوان نیروهای خلاق و نوآور همیشه دغدغه های خود را در این سال ها، در حوزه محیط زیست و آنچه که به سبک زندگی ما مربوط است، نشان دادند.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی همچنین گفت: خوشحالیم فیلمسازهای جوان و پیشکسوت به مسئله محیط زیست توجه دارند و شاهد حرف من هم جوایزی است که در جشنواره های خارجی گرفتیم. از سازمان حفاظت محیط زیست و فرهاد توحیدی باید تشکر کنیم؛ زیرا جشنواره ای که چند سالی تعطیل شده بود را دوباره احیا کردند.

جشنواره فیلم سبز نیاز به حمایت هنرمندان و مسئولان دولتی دارد

 

توحيدپور مدیر اجرایی ششمین جشنواره فیلم سبز در ادامه گفت: قبل از هر چیزی مقابل دوستانم تعظیم می کنم که بدون دریافت هیچ ریالی شبانه روز کار کردند. از همه  آن ها تشکر می کنم و می خواهم به احترام همه آنها دست بزنید.

وی ادامه داد: آقای دکتراسماعیل کهرم و خانم مرضیه برومند در کارشناسی به ما کمک کردند. از استاد فرهاد توحیدی که صبورانه کنار ما ماندند و ما را حمایت کردند تشکر می کنم ؛ زیرا اگر این حمایت نبود، پرچم جشنواره در 155 شهر بالا نمی رفت.

توحیدپور ادامه داد: شاید دیپلماسی سبز ما زودتر از سیاست مداران کار را شروع کرد. جشنواره ما هم در حال انقراض است ولی سعی می کنیم ، آن را حفظ کنیم. جشنواره فیلم سبز نیاز به حمایت هنرمندان و مسئولان دولتی دارد. ما هم مانند سایر جشنواره ها برای حفظ زیستگاه و سلامت انسان فعالیت می کنیم.

وی ادامه داد: تلاش می کنیم با کمک شما در فرهنگ محیط زیست یک گام برداریم. از تمام ستادهای استانی تشکر می کنم. 17 سفر به شهرهای مختلف داشتیم و تمام این فعالیت ها به این خاطر است که تا چند سال آینده با بحران های بزرگی در حوزه محیط زیست رو به رو می شویم.

در ادامه، پس از تجليل از برگزاركنندگان و دست اندركاران ششمين جشنواره فيلم سبز، گروه موسيقی دال به اجرای موسيقی پرداختند.

OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011