جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 115418 زمان انتشار : 19 تیر 1396 10:16:00
اختصاصی سینماخبر/

جزئیاتی جدید از مستند اتفاقات تروریستی مجلس و داستان عماد

ساتیار امامی، مستندساز «شرح یک عکس» از جزئیات ساخت مستند جدیدش با موضوع حادثه تروریستی اخیر در مجلس خبر داد.
جزئیاتی جدید از مستند اتفاقات تروریستی مجلس و داستان عماد

به گزارش سینماخبر :  ساتیار امامی، مستندساز «شرح یک عکس» در گفتگو با خبرنگار سینماخبر درباره مستند جدیدش که به حادثه تروریستی اخیر در مجلس مربوط می‌شود ، گفت: دغدغه من عکاسی و فضای عکاسی در اینگونه بحران ها است. از طرفی نیز ، داستان عماد به طور حتم داستان جذابی از یک تصویر گرفته شده است. اگر در آن روز، آن تصویر گرفته نمیشد، و امید وهاب زاده عکاس فارس آن لحظه را جاودان نمی کرد ، ما نه عماد را می‌شناختیم و نه با مشکلات این کودک آشنا میشدیم.

وی ادامه داد: ثبت این تصویر سختی هایی داشته و به دلیل کار من در حوزه عکاسی، با این سختی ها و دشواری ها آشنا هستم و می دانم که همین سختی ها است که عکس را تاثیرگذار میکند ، به همین خاطر سعی کردم که این دو مسئله را با هم پیگیری کنم و به نوعی میشود گفت که داستان عماد بهانه ای است که ما بر روی شرایط عکاسی در ایران و شرایط کار عکاسی در بحران ها متمرکز شویم .

امامی در پاسخ به این سوال که آیا این مستند اولین مستند حرفه ای اوست ، بیان کرد : مستند « شرح یک عکس » اولین مستند من در حوزه عکاسی است ، اگرچه در حال کار بر روی مستند دیگری به نام « عاشورا در آشوراده » نیز هستم که به یک مراسم آیینی در شمال کشور می پردازد .

وی در خصوص نام گذاری مستندش به « شرح یک عکس » گفت : از آنجایی که همه ماجرایی که ما در حال پرداختن به آن هستیم ، با ثبت یک عکس شروع می‌شود و آن عکس هم تصویر معروفی است که از عماد گرفته شده ، به همین خاطر نام فعلی این مستند را « شرح یک عکس » گذاشتیم ، البته نامهای دیگری مانند « امید عماد » نیز به نظرمان رسید ولی درباره نام نهایی این مستند هنوز تصمیم قطعی نگرفتیم .

این مستند ساز با بیان اینکه مستندش یک قسمتی است، افزود : داستان عکاسی ما در ایران خیلی جای کار دارد و امیدوارم آنطور که شایسته است به آن پرداخته شود، برای مثال در زمان دفاع مقدس، ما عکاسان زیادی داشتیم که شاید معروف هم نبودند اما آثارشان ماندگار شده و ثبت شده است.

امامی با اشاره به نداشتن تهیه کننده برای ساخت این اثر در خصوص نحوه کارگردانی آن عنوان کرد : این کار مانند سایر کارهای من در حوزه عکاسی است با این تفاوت من فیلمبرداری این اثر را انجام میدهم و اسم این کار را کارگردانی نمیگذارم ، بلکه بیشتر یک دغدغه شخصی است و امیدوارم که به نتیجه خوبی برسد .

وی درباره مراحل ساخت این مستند توضیح داد : این مستند از روز بعد از انتشار عکس عماد کلید خورد و تا کنون هم ادامه دارد ، بخش هایی از این مستند ساخته شده و مراحلی از آن هم مانند مصاحبه با وزیر بهداشت درباره وضعیت عماد و اتفاقاتی که با این عکس به وجود آمد ، هنوز باقی مانده است ، و بنظرم این بخش از مستند هم بسیار حائز اهمیت است ، زیرا وزیر بهداشت ، در رابطه با پیگیری مشکلات عماد دستوری داد و با توجه به آن تصویری که منتشر شده ، دستور وی صادر شده است و برای من بسیار مهم است که این سوال از وی پرسیده شود که تصویر مذکور چقدر در آشنایی وی با عماد و صدور دستور تاثیر داشته است. پدر عماد به رئیس جمهور و وزیر بهداشت نامه نوشته بود و درخواستش را مطرح کرده بود اما چرا زمانی که این تصویر منتشر شد این پیگیری ها صورت گرفت؟ و آیا اگر این تصویر منتشر نمیشد، باز هم این اتفاقات خوب رخ میداد و این دستورها صادر میشد؟

امامی عنوان کرد: در این مستند مصاحبه با شاهدان عینی بسیار برایش مهم است ، ما به دنبال آن دو فرد و نیروی نظامی هستیم که در تصویر، در حال کمک به عماد هستند و مصاحبه با این افراد برای ما اولویت دارد ، اینکه شرح اتفاق را از زبان آنها بشنویم بسیار شنیدنی و مفید خواهد بود، اما متاسفانه هنوز نتوانستم این افراد را پیدا کنم و ارتباطی با آنها بگیرم .

وی درباره روند ساخت مستند و زمان آماده شدن آن گفت : اگر قرار باشد قصه عماد هم به شکل کامل پیگیری شود ، قطعا زمان بیشتری باید برای ساخت این مستند صرف شود زیرا درمان عماد بسیار طولانی خواهد بود و داستان او ، داستان کوتاهی نیست . اگرچه ممکن است که به دلیل وقت اندکی که برای ساخت این مستند داریم ، داستان عماد به طور کامل پیگیری نشود و ممکن است ما از عماد عبور کنیم در نهایت با بررسی حوزه عکس و تصویری که گرفته شده است کار مستند را به پایان ببریم .

امامی با تاکید بر برقراری ارتباط با دو نیروی نظامی که در اتفاق عماد و نجات او دست داشتند ، گفت : زمانی که چنین حوادثی در جهان رخ میدهد، تصاویر زیادی از این اتفاقات منتشر میشود و ما معمولا نیروی های نظامی را میبینیم که اسلحه به دست در حال ایجاد یا برقراری امنیت هستند. اما زمانی که تصویری منتشر می شود که در آن یک نیروی نظامی کار بسیار مهم نجات را انجام میدهد ، آن هم نجات جان یک کودک ؛ این تصویر فضایش بسیار متفاوت خواهد بود و به همین خاطر مصاحبه با دو فرد مورد نظر در تصویر بسیار برایمان حائز اهمیت است و امیدوارم افرادی که به این دو عزیزمون دسترسی دارند بتوانند آنها را به ما معرفی نمایند. تصویر عماد و آن لحظه جاودان شده از روز حادثه ، نماد امنیت و انسانیت بوده است.

این عکاس و مستند ساز کشورمان در پایان گفت: قصه عماد به این تصویر و مستند ختم نمی‌شود ، داستان او و امثال او ادامه دارد و حتی ممکن است این قصه و امثال آن، پایان تلخی نیز داشته باشند و ما فقط از دریچه دوربین خودمان به این قصه میپردازیم و امیدواریم پایان شیرینی برای عماد و خانواده اش رقم بزند.

OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011