جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 115409 زمان انتشار : 18 تیر 1396 12:10:00
جمال شورجه در گفتگو با سینماخبر:

فیلمی در دولت یازدهم نساختم چون حمایتی نداشتم

یک کارگردان سینما گفت: وقتی یک نهاد حمایتی و دغدغه مند وجود نداشته باشد فیلمنامه من باید در گوشه کتابخانه ام خاک بخورد و یا در بهترین حالت با یک ناشر قرار دادی ببندم تا این اثر من تبدیل به یک کتاب شود.
فیلمی در دولت یازدهم نساختم چون حمایتی نداشتم

به گزارش سینماخبر : جمال شورجه نویسنده و کارگردان سینما در گفتگو با خبرنگار سینماخبر در خصوص فرمان آتش به اختیار رهبری و فضای حاکم بر سینمای ایران در سالهای اخیر، گفت: سینما پرخرج ترین حوزه هنری است. یک فرد دغدغه مند، نیروی انقلاب و یک بسیجی نمیتواند به تنهایی و بدون حمایت هیچ ارگانی، فیلمنامه ای که نوشته است را به یک اثر موفق تبدیل کند .


این کارگردان ادامه داد: فرمان آتش به اختیار رهبری کاملا روشن و دقیق بود، نباید به عنوان یک آنارشیسم و هرج و مرج از این فرمان سوء استفاده شود. در بسیاری از زمینه ها میتوان این فرمان را سرمشق قرار داد؛ مثلا در فریضه امر به معروف و نهی از منکر، یک شاعر یا یک نویسنده و یا حتی یک نقاش میتواند اثری را خلق کند ولی در حوزه فیلم سازی متفاوت است.

وی ادامه داد: من در تمام دولتها با هر گرایش سیاسی از زمان ریاست جمهوری مقام معظم رهبری تا دوران دکتر احمدی نژاد فیلمسازی کرده ام ولی متاسفانه در دولت یازدهم از ایده ها و فیلمنامه های حقیر به عنوان یک دغدغه مند و نگران آرمانهای انقلاب حمایتی صورت نگرفت تا بتوانم به فعالیت فیلم سازیم ادامه دهم. وقتی یک نهاد حمایتی و دغدغه مند وجود نداشته باشد فیلمنامه من باید در گوشه کتابخانه ام خاک بخورد و یا در بهترین حالت با یک ناشر قرار دادی ببندم تا این اثر من تبدیل به یک کتاب شود.

کارگردان فیلم «سی و سه روز» در خصوص عدم سرمایه گذاری نهادهای خصوصی در سینمای مقاومت،ملی و دینی گفت: فیلمهای حوزه سینما استراتژیک اساسا بسیار پرخرجتر از فیلمهایی با مضامین اجتماعی است که در تهران و در یک آپارتمان فیلمبرداری میشود. برای مثال، من اگر بخواهم یک فیلم در ارتباط با مقاومت اسلامی بسازم باید به سوریه و لبنان یا یمن سفر کنم، به همین دلیل بخش خصوصی حاضر نیست ریسک یک سرمایه گذاری بزرگ را بپذیرد.

این نویسنده و تهییه کننده سینما تصریح کرد: حمایت از فیلمهای ارزشی نباید به حوزه ساخت فیلم محدود شود و باید این حمایت در حوزه پخش و اکران هم صورت بگیرد تا پیام فیلم به مخاطب برسد و اثرات این فیلم در متن جامعه فرهنگی ایران مشاهده شود برای مثال فیلم ارزشمند «ویلایی ها» چون در حوزه پخش و اکران حمایت نشد نتوانست نتیجه ای که باید را کسب کند و موجب نارضایتی عوامل فیلم و تهیه کننده این اثر شد.

این کارگردان سینما در خصوص نتیجه ساخت فیلمهای استراتژیک گفت: مقام معظم رهبری بارها در دیدار با مسئولان پرسیده اند «نتیجه چه شد!؟» باید یک مطالعه جامع و کامل انجام شود تا دلایل نرسیدن پیام این قبیل از فیلمها به مخاطب مشخص شود، ممکن است دلیل آن تعداد کم این آثار به دلیل حمایت نکردن باشد یا توان پایین این فیلمها در جذب مخاطب و یا هرعلت دیگری... باید به صورت علمی و آماری در این خصوص به آسیب شناسی پرداخت تا مشکل شناسایی و در نهایت حل شود.

 
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011